Узагальнення судової практики розгляду кримінальних проваджень про злочини, вчинені неповнолітніми, за 2013 рік, та перше півріччя 2014 року.
На виконання завдання апеляційного суду Вінницької області Немирівським районним судом проведено узагальнення судової практики на тему «Про судову практику розгляду кримінальних проваджень про злочини, вчинені неповнолітніми, за 2013 рік та перше півріччя 2014 року»
В ході проведеного узагальнення встановлено, що на протязі 2013-2014 року станом на 01.07.2014 року в провадженні Немирівського районного суду перебувало 17 кримінальних проваджень в порядку КПК 2012 року, стосовно 20 осіб, які є неповнолітніми. З постановленням вироку розглянуто 10 кримінальних проваджень, стосовно 14 осіб. Відносно одного неповнолітнього було застосовано примусові заходи медичного характеру у вигляді амбулаторного примусового лікування у психіатра. Відносно чотирьох неповнолітніх, кримінальні провадження були закриті у зв’язку з відмовою потерпілого від обвинувачення та одне кримінальне провадження відносно одного неповнолітнього було закрито за клопотанням прокурора прокуратури у зв’язку із добровільним зверненням до лікувального закладу і початком лікування від наркоманії.
Ухвалою Апеляційного суду Вінницької області колегією суддів Судової палати у кримінальних справах від 08 квітня 2014 року вирок Немирівського районного суду Вінницької області від 13.01.2014 року відносно Логачова Максима Сергійовича та Манюка Сергія Олександровича було залишено без змін, а апеляційну скаргу прокурора залишено без задоволення.
Крім того вирок Немирівського районного суду від 17.12.2013 року стосовно Ковалевського Євгенія Владиславовича ухвалою апеляційного суду Вінницької області було змінено, апеляційну скаргу прокурора та законного представник задоволено частково. Виключено з вироку вказівку про стягнення з батьків засудженого моральну шкоду в сумі 8000 тис. грн. на користь потерпілого.
При проведенні узагальнення судової практики розгляду кримінальних проваджень щодо неповнолітніх протягом 2013 та перше півріччя 2014 року, випадків призначення їх до підготовчого та судового розгляду з порушенням строків, передбачених ст.ст. 314,318 КПК України ( в ред. 2012 року) – не встановлено.
Випадків тривалого розгляду кримінальних проваджень щодо неповнолітніх, відкладення судового розгляду без поважних причин – немає.
Також було встановлено, що, відповідно до вимог ст.442 КПК України ( ред. 2012 року), про час і місце розгляду кримінального провадження про кримінальне правопорушення, вчинене неповнолітнім, суд обов’язково повідомляв Службу у справах дітей,кримінальну міліцію у справах дітей за місцем проживання неповнолітніх, представники яких в судовому розгляді висловлювали думку з приводу найбільш доцільної форми перевиховання неповнолітнього обвинуваченого.
В ході проведення узагальнення, випадків порушення при розгляді кримінальних проваджень даної категорії права на захист щодо неповнолітніх обвинувачених в ході досудового розслідування та судового розгляду – не встановлено. В кожному судовому засідання були захисники, які захищали інтереси неповнолітніх обвинувачених.
При розгляді кримінальних проваджень про вчинення кримінального правопорушення неповнолітньою особою у всіх випадках з’ясовувалися обставини, зазначені у ст. 485 КПК України (в ред. 2012 року): повні і всебічні відомості про особу неповнолітнього: його вік (число, місяць, рік народження), стан здоров’я та рівень розвитку, інші соціально-психологічні риси особи, які необхідно враховувати при індивідуалізації відповідальності чи обранні заходу виховного характеру. Було з’ясовано, чи міг він повністю усвідомлювати значення своїх дій і в якій мірі міг керувати ними. Ставлення неповнолітнього до вчиненого ним діяння, його умови життя та виховання; наявність дорослих підбурювачів та інших співучасників кримінального правопорушення.
Крім того відповідно до ст.487 КПК України були з’ясовані умови життя та виховання неповнолітніх обвинувачених, а саме склад сім’ї неповнолітнього, обстановку в ній, взаємини між дорослими членами сім’ї та дорослими і дітьми, ставлення батьків до виховання неповнолітнього, форми контролю за його поведінкою, морально-побутові умови сім’ї; обстановку в школі чи іншому навчальному закладі або на виробництві, де навчається або працює неповнолітній, його ставлення до навчання чи роботи, взаємини з вихователями, учителями, однолітками, характер і ефективність виховних заходів, які раніше застосовувалися до нього; зв’язки і поведінку неповнолітнього поза домом, навчальним закладом та роботою.
В ході проведення даного узагальнення було встановлено, що відповідно до вимог ч.2 ст.27 КПК України не було необхідності проводити закрите судове засідання за участю неповнолітнього обвинуваченого.
Виклики неповнолітніх здійснювались відповідно до вимог передбачених ч.4 ст.135 та ст.489 КПК України.
За період 2013 року та перше півріччя 2014 року виділення в окреме провадження щодо кримінального правопорушення, вчиненого неповнолітнім не відбувалося, так як прокурором не було заявлено клопотання про виділення матеріалів досудового розслідування в окреме кримінальне провадження відносно неповнолітнього. Під час судового розгляду не були порушені строки розгляду та не відбувалось затягування розгляду справи, тому суд не передбачав необхідності роз’єднувати в окреме кримінальне провадження справи відносно неповнолітніх та повнолітніх, які були розглянуті в Немирівському районному суді.
Даним узагальненням встановлено, що при розгляді кримінальних проваджень щодо неповнолітніх проблемних та спірних питань у суддів Немирівського районного суду Вінницької області не виникало.
Випадків порушення судом права на захист щодо неповнолітніх обвинувачених не спостерігалось.
Так судом, при призначенні покарання враховувався вік обвинуваченого – незалежно від того, чи досяг обвинувачений на час розгляду справи повноліття , неповнолітній вік особи, яка вчинила злочин і який згідно п. 3 ч.1 ст. 66 КК України є обставиною, яка пом’якшує покарання. Так, наприклад при призначенні покарання Карпика О.В., який на час розгляду справи в суді досяг повноліття, до обставин, що пом’якшує покарання підсудного, суд відніс вчинення злочину неповнолітнім.
Аналізуючи інші справи даної категорії, слід зазначити такі основні обставини, які були визнані судом, як такі, що пом’якшують покарання: вчинення злочину неповнолітнім, щире каяття, активне сприяння у розкритті злочину, добровільне відшкодування завданих збитків. Обтяжуючими обставинами є вчинення кримінального правопорушення в стані алкогольного сп’яніння, групою осіб, повторно, вчинення злочину щодо особи похилого віку.
Справи стосовно неповнолітніх на додаткове розслідування не направлялись.
За 2013 рік та перше півріччя 2014 року до різних видів покарань Немирівським районним судом Вінницької області засуджено 20 неповнолітніх осіб за вчинення окремих кримінальних правопорушень. Зокрема:
- за злочин проти власності – засуджено 12 осіб:
- до позбавлення волі-1 неповнолітню особу:
- до позбавлення волі з випробуванням та іспитовим строком -9 неповнолітніх осіб;
- до штрафу – 1 неповнолітню особу;
- до застосування примусових заходів медичного характеру -1 неповнолітню особу:
- за злочин у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів - засуджено 2 осіб:
- до позбавлення волі з випробуванням та іспитовим строком – 1 неповнолітню особу;
- закрито кримінальне провадження відносно 1 неповнолітньої особи, в зв’язку із добровільним зверненням до лікавульного закладу і початком лікування від наркоманії.
- За злочини проти громадського порядку та моральності – засуджено 1 особу:
- До позбавлення волі з випробуванням та іспитовим строком – 1 неповнолітню особу;
- За злочин проти життя та здоров’я особи – засуджено 5 особи:
- До примусових заходів виховного характеру – 1 неповнолітню особу;
- До закриття кримінального провадження у зв’язку з відмовою потерпілого від обвинувачення – 4 неповнолітніх особи.
Голова Немирівського
районного суду: С.М.Науменко
(вик: пом судді Хмельницький С.М.)